Коронавирусот во Македонија

Досега од 229.246 тестирања 25.473 позитивни на ковид-19

И вчерашните бројки за новодијагностицирани на болеста предизвикана од вирусот ковид-19 покажуваат дека болеста се шири брзо и дека е распространета низ целата земја. Вчера се регистрирани 640 позитивни на тестирањето, а завчера 641 случај. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 25 473 лица, од вкупно направени 229.246 тестирања.

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие.

Починатите пациенти се на возраст од 63 до 89 години. Двајца се од Велес, седум од Скопје, еден од Прилеп, еден од Штип и еден од Струмица. Сите се починати во болнички услови.

Моментално најмногу активни случаи имаат Скопје – 3 174, по што следат Струмица – 383, Тетово – 345, Куманово – 290 и Прилеп – 278. Трицифрени бројки има во Кочани, Штип, Битола, Кавадарци, Охрид, Велес, Гостивар и Кичево.

Активни случаи по општини во Скопје најмногу има во Аеродром – 631, Карпош – 511, Центар – 484, Гази Баба – 379, Кисела Вода – 366, Ѓорче Петров – 255, Чаир – 151, Бутел – 127, Илинден – 51, Сопиште – 26, Сарај – 21, Петровец – 20, Шуто Оризари – 19, Чучер Сандево – 12, Арачиново – 10, Зелениково – 8, Студеничани – 6. Меѓу активнте на територија на Скопје има и 16 странци и 81 нераспределен.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 25 473, бројката на оздравени пациенти е 18 047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

Досега се направени вкупно 229.246 тестирања на ковид-19.

На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 115 пациенти, од кои на кислородна поддршка се 90 пациенти. Нема пациенти на респиратор, но има четворица во ГОБ „8 Септември", каде се хоспитализирани се 47 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се седум деца и пет мајки позитивни на коронавирусот, а три деца и три мајки се суспектни.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 262, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство вчера информираа дека имаат три случаи на позитивни на коронавирусот. Се работи за медицински сестри, кои се заразиле преку семеен контакт. Двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени членови на нивните семејства.

„Во овие седум месеци никој не се заразил на Клиниката. Нема никаква опасност да се заразат пациенти и персонал. Од понеделник уште еднаш ќе се тестираме, да имаме негативен тест и ќе одиме на работа“, изјави д-р Јовановска.

Освен овој забележан случај, вчера од Кавадарци дојде информацијата дека две наставнички и 15 деца се во изолација, откако седумгодишен ученик добил позитивен резултат на ковид-19 тест.

Во Штип поради заразен наставник триесет и четири второоделенци од основното училиште „Тошо Арсов" и нивните две наставнички заминуваат во изолација. Тие имале физичка настава од наставник од предметна настава, кој е позитивен на коронавирусот.

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе