Флорин Бесими поради морална одговорност

Директорот на Клиничката болница во Тетово поднесе оставка: После ваков трагичен настан оваа одлука е неизбежна

Флорин Бесими, директорот на Клиничката болница во Тетово поднесе оставка по трагедијата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. „Потресен, со ненаситна болка за секоја жртва и за секое нивно семејство, Ве известувам дека поради оваа морална одговорност што ја чувствувам, поднесувам оставка од функцијата директор на Клиничка болница во Тетово. После ваков трагичен и немил настан, оваа одлука е неизбежна“, напиша Бесими на Фејсбук.  Ова е прва оставка по трагедијата со пожарот во Тетово. 

„Дозволете ми во мое име и во име на сите вработени од Клиничката болница Тетово, уште еднаш да изразам сочувство до семејствата на жртвите кои ги загубија животите во трагичниот настан кој се случи во модуларната болница за ковид во Тетово. Како лекар, кој целиот мој професионален живот го посветив на лечење на нашите сограѓани и како прв човек на Клиничката болница Тетово, со кого водам во последните години, чувствувам морална одговорност од ужасниот настан во кој починаа луѓе Животот на животот. Почесен, со ненаситна болка за секоја жртва и за секое нивно семејство, Ве известувам дека поради оваа морална одговорност што ја чувствувам, поднесувам оставка од функцијата директор на Клиничка болница во Тетово. После ваков трагичен и немил настан, оваа одлука е неизбежна“, вели Бесими. 

Тој изрази надеж дека целосната истрага ќе биде завршена во најкус можен рок и причините за пожарот во модуларниот центар на Тетовската клиника за пациенти со ковид-19. 

“Мојата оставка нема да ги утеши семејствата, но верувам дека ќе поставам морална линија која сите ние како општество ја заборавивме. Губењето човечки живот во таква држава е голема трагедија. Функцијата не лаже пред достоинството и хуманоста. На повредените им посакувам брзо закрепнување! Целиот мој живот го ставив во служба на здравјето на нашите граѓани и нашето општество. Изразувам почит и сочувство до моите тетки и ќе останам во нивна постојана служба. Бог да го благослови моето Тетово и моето Тетово. Со длабока унија и искреност“, заврши Бесими. 

Министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција, која ја одржа по речиси 20 часа од пожарот во модуларната болница во Тетово, во која загинаа 14 лица, се извини за доцнењето, но нагласи дека сакале да ја соберат целокупната документација, како и сите информации. За тоа дали ќе поднесе оставка министерот Филипче рече дека ќе чека да заврши истрагата, па да донесе одлука дали ќе се повлече од министерската функција.

„Имаше повика за моја оставка, но ќе инсистирам прво да заврши истрагата, па ќе донесам оставка. Јас не бегам од одговорност, но и во овој период има потреба од менаџирање и после завршување на истрагата ќе донесам одлука дали ќе поднесам оставка. Тешко е да се опише со зборови тежината и болката која што ја носам во овој период и изразувам длабоко сочувство до семејствата на загинатите", рече вчера Филипче.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе