Црн биланс за 24 часа

Девет лица починаа од ковид-19, нови 143 случаи од 1.504 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје-43, Куманово-16, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-2, Велес-3, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-6, Гевгелија-4, Струмица-11, Радовиш-1, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-1, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-5, Кичево-2 и во Неготино-1. Оздравени се 110 лица, а починаа 9. 

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти и тоа од Скопје-42, Куманово-14, Прилеп-11, Тетово-8, Струга-5, Велес-1, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-1, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-3, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, Пехчево-1, Берово-1, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-3.

Во болнички услови се починати се 9 лица, пациент од Виница (70), двајца пациенти од Струмица (по 67), еден пациент од Охрид (48), од Гостивар (64г, двајца пациенти од Тетово (70 и 71 година) и двајца од Куманово (68 и 77/годишна возраст).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.343, бројката на оздравени пациенти е 14.422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.200. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.782, активни 626

• Куманово 1729, активни 176

• Дебар 282, активни 41

• Штип 1.243, активни 57

• Прилеп 652, активни 122

• Тетово 1.411, активни 172

• Струга 662, активни 61

• Велес 316, активни 37

• Битола 285, активни 59

• Охрид 418, активни 46

• Кавадарци 225, активни 39

• Гостивар 924, активни 110

• Гевгелија 119, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 215, активни 136

• Крива Паланка 102, активни 27

• Радовиш 75, активни 22

• Крушево 20, активни 3

• Кочани 319, активни 140

• Пробиштип 108, активни 19

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 92, активни 13

• Пехчево 43, активни 3

• Берово 91, активни 28

• Валандово 27, активни 18

• Виница 105, активни 27

• Делчево 157, активни 84 (34 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 1

• Свети Николе 327, активни 24

• Кичево 317, активни 38

• Ресен 162, активни 14

• Неготино 50, активни 3 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.504 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-320,  Биотек-169, МАНУ -92, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со ПЦР метода -155, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-10, Инфективна клиника-4, ГАК-11, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 66 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 167, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 64

• Гази Баба – 76

• Аеродром - 96

• Карпош – 67

• Центар – 96

• Кисела Вода – 61

• Ѓорче Петров – 42

• Бутел - 30

• Шуто Оризари – 18

• Студеничани – 9

• Сарај – 12

• Арачиново – 6

• Илинден – 24

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 6

• Зелениково - 1

• Странец – 9

• Нераспределен-1

 

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе