Десет лица починаа од ковид-19, на заразата нови позитивни 889 лица

Во последните три дена како последица од компликации од ковид-19 починале седум лица, а во регистерот на умрени се запишани уште три лица кои борбата со болеста ја загубиле во претходни денови. Од направени 2.095 тестови регистрирани се 889 нови случаи на заразата.

Новите случаи на ковид-19 во последните 24 часа се регистрирани во следните градови:

Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево – 23, Тетово и Штип – по 22, Гевгелија – 17, Струмица – 16, Струга и Делчево – по 15, Кочани – 12, Радовиш – 7, Крива Паланка, Берово и Виница – по 6, Ресен – 5, Дебар, Кратово и Крушево – по 3, Свети Николе, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2.

Од вкупниот број на позитивни (889), регистрирани се 199 реинфекции.

Регистрирани сe 1.228 оздравени пациенти од: Скопје – 499, Битола – 98, Охрид – 71, Кавадраци – 69, Тетово – 56, Куманово – 53, Гостивар – 46, Струга – 44, Прилеп – 40, Струмица – 33, Кочани – 23, Велес и Гевгелија – по 20, Неготино – 19, Штип – 18, Ресен и Дебар – по 16, Радовиш – 13, Кратово – 12, Берово – 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Кичево – 8, Свети Николе – 5, Виница и Крушево – по 4, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Делчево, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите три дена (12 август до 14 август) пријавени се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (81г, 84г и 90г) и по едно починато лице од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Радовиш (76г), Кочани (70г) и Струмица (81г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 28.07 до 01.08.2022година.

Направени се 2.095 тестови преку: ИЈЗ-214, ЦЈЗ Скопје-115, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-30, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–131, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-40, Биотек-77, Систина-62, лабораторија Лаор-13, Синлаб-15, Ремедика-5, Плодност-17, Генеа-11, Никоб Лаб-77, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.027.

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157.955, Активни  1.445
Куманово    17.836, Активни    167
Битола       17.386, Активни    251
Прилеп      15.169, Активни    152
Тетово       14.288, Активни    124
Кавадарци   11.745, Активни    150
Велес            10.586, Активни    118
Гостивар     10.167, Активни    108
Охрид              9.948, Активни    204
Струмица      8.642, Активни     95
Штип               8.594, Активни     97
Кичево         5.994, Активни     63
Кочани         5.395, Активни     58
Струга         5.094, Активни     68
Гевгелија       4.722, Активни     62
Неготино      4.053, Активни     80
Ресен              2.966, Активни     28
Радовиш      2.773, Активни     62
Свети Николе 2.753, Активни     13
Кр. Паланка   2.579, Активни     20
Делчево       2.070, Активни     46
Берово        1.785, Активни     24
Дебар              1.784, Активни     19
Валандово    1.577, Активни       7
Виница        1.444, Активни     14
Пробиштип    1.292, Активни      4
Богданци       1.075, Активни     16
Кратово        1.072, Активни     15
Крушево       1.006, Активни     20
Демир Хисар      907, Активни     10
М. Брод                780, Активни      6
Демир Капија    618, Активни      7
М. Каменица    531, Активни      2
Пехчево           500, Активни      4
Дојран             365, Активни      0

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе