Денешен биланс на ковид-19

Денеска се регистрирани 54 новозаразени, 1 починат

Досега во земјата се направени вкупно 985.556 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.506 бројката на оздравени пациенти е 150.399, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 613.

Во последните 24 часа се направени 3.087 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19:
• Тетово – 32
• Скопје – 13
• Дебар – 4
• Гостивар и Валандово – по 2
• Кичево – 1

Починато е едно лице од Тетово, на возраст од 77г.

Регистрирани сe 28 оздравени пациенти од:
• Скопје – 12
• Куманово – 4
• Тетово – 3
• Кичево, Велес, Охрид и Струга – по 2
• Струмица– 1.


Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе