Денешен биланс на ковид-19

Денеска се регистрирани 54 новозаразени, 1 починат

Досега во земјата се направени вкупно 985.556 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.506 бројката на оздравени пациенти е 150.399, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 613.

Во последните 24 часа се направени 3.087 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19:
• Тетово – 32
• Скопје – 13
• Дебар – 4
• Гостивар и Валандово – по 2
• Кичево – 1

Починато е едно лице од Тетово, на возраст од 77г.

Регистрирани сe 28 оздравени пациенти од:
• Скопје – 12
• Куманово – 4
• Тетово – 3
• Кичево, Велес, Охрид и Струга – по 2
• Струмица– 1.


Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе