Бројките постојано растат

Денеска околу сто нови позитивни на ковид-19, најголем број се од Скопје

Околу 100 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но сѐ уште се работат и други земени брисеви, изјавиле за МИА од Институтот за јавно здравје.

Фото: Роберт Атанасовски

Според информациите од Институтот за јавно здравје, од новодијагностицираните случаи со ковид-19, најголем број се од Скопје.

Поради големиот број заразени, се очекува Комисијата за заразни болести да одржи состанок во проширен состав.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе