Целосно се вакцинирани речиси 650 илјади граѓани

Вкупно 763.965 граѓани во земјава се вакцинирани заклучно со вчерашниот ден, а според Министерството за здравство, вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.

Според податоците од Министерството, прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани.  

Со последните бројки, барем прва доза вакцина имаат примено 55% од населението над 40 години и 30% од населението од 18-39 години.

Инаку, граѓаните без закажан термин се вакцинираат во постојните вакцинални пунктови низ државата, а децата од 12 до 18-годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител.

Од Министерството потсетуваат дека вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата, како и дека само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста, се намалува шансата од заболување, како и смртен исход од истата.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе