Од 3.594 тестирања

Бројот на заразени од ковид-19 пак висок, нови 568 случаи и 19 починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.594 тестирања, а регистрирани се 568 нови случаи на ковид-19: Скопје – 230, Куманово – 44, Битола – 39, Прилеп – 29, Кавадарци – 27, Штип – 26, Велес – 19, Кочани – 18, Тетово – 16, Делчево – 13, Кичево – 12, Гевгелија – 11, Охрид и Струмица – по 10, Неготино и Крива Паланка – по 9, Свети Николе– 7, Берово – 6, Богданци – 5, Гостивар, Ресен и Кратово – по 4, Радовиш, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Крушево и Демир Хисар – по 2, Валандово, Македонски Брод, и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 293 оздравени пациент од: Скопје – 173, Куманово – 28, Струмица – 11, Велес – 10, Прилеп – 9, Битола и Гевгелија – по 8, Кавадарци и Штип – по 7, Крива Паланка – 6, Богданци и Пробиштип – по 5, Свети Николе и Кратово – по 4, Кочани – 3, Охрид, Неготино, Радовиш, Валандово и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (44г, 74г, 75г, 82г и 82г), 2 лица од Кавадарци (69г и 87г) и по едно починато лице од Тетово (16г), Неготино (77г), Куманово (79г), Кочани (77г) и Демир Хисар (90г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени седум починати лица со датум на смрт од 14.10.2021 до 31.10.2021.

Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Куманово(2), Кичево(1), Делчево(1) и Велес (1) на возраст од 61 до 75 години, од кои 5 се починати во болнички услови ,а 2 се починати во домашни услови.

Направени се 3.594 тестови преку: ИЈЗ-321, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-87, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово–66, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-153, Биотек-163, Систина-65, лабораторија Лаор-121, Синлаб-22, Ремедика-19, Плодност–45, Генеа-4, Никоб лаб-265, ВФВ Медикал-42, Ели Медика-33, Ројал Медика –16, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.749.

Досега во земјата се направени вкупно 1.393.963 тестирања на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 203.866, бројот на оздравени пациенти е 189.557, на починати е 7.178, а бројот на активни случаи изнесува 7.131.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 89.272, Активни 3.467
Куманово 12.376, Активни 442
Тетово 11.058, Активни 164
Прилеп 9.575, Активни 327
Гостивар 8.011, Активни 27
Битола 7.543, Активни 311
Велес 6.869, Активни 337
Кавадарци 6.373, Активни 275
Штип 6.226, Активни 230
Охрид 6.187, Активни 196
Струмица 5.924, Активни 111
Кичево 4.127, Активни 91
Струга 3.844, Активни 44
Кочани 3.626, Активни 196
Гевгелија 2.578, Активни 92
Неготино 2.413, Активни 63
Свети Николе 2.031, Активни 80
Крива Паланка 1.685, Активни 155
Радовиш 1.609, Активни 52
Ресен 1.600, Активни 54
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.267, Активни 47
Делчево 1.189, Активни 62
Виница 1.094, Активни 36
Пробиштип 1.038, Активни 65
Валандово 863, Активни 28
Кратово 662, Активни 38
Богданци 591, Активни 19
Крушево 553, Активни 17
Демир Хисар 500, Активни 44
Македонски Брод 479, Активни 4
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 365, Активни 41
Пехчево 324, Активни 5
Дојран 151, Активни 7. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе