Здравствен ковид - билтен

Бројот на новозарезени и натаму расте - 378 позитивни во еден ден, eден починат

Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа од 7.647 тестирања регистрирани се 378 нови случаи на ковид-19, а едно лице почина во болнички услови. Во Скопје се регистрирани 118 нови случаи, во Тетово 114, следува Гостивар со 51 случај. Бројот на активни случаи на болеста во земјава се искачи на 1.618 лица, а во моментов најмногу заразени лица има во Тетгово - 486, по што следува Скопје со 474 и Гостивар со 176. Токму во полошкиот регион има најмал интерес за вакцинација против коронавирусот.

Новите случаи се во Скопје – 118, Тетово – 114, Гостивар – 51, Кичево – 20, Куманово - 18, Струмица – 16, Битола и Охрид – по 9, Кавадарци – 6, Велес – 4, Кочани – 3, Струга и Радовиш – по 2, Прилеп, Штип, Ресен, Берово, Виница и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 25 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Тетово – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар и Кавадарци – по 1.

Пријавено е едно починато лице од Скопје (71г), починатo во болнички услови.

Направени се 7.647 тестови преку: ИЈЗ-119, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-124, ЦЈЗ Прилеп-74, ЦЈЗ Тетово–70, ЦЈЗ Куманово–88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-332, Биотек-506, Систина-144, лабораторија Лаор-1.236, Синлаб-174, Ремедика-33, Плодност–51, Генеа–17, Никоб лаб-1.322, ВФВ Медикал-45, Ели Медика-54, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.019.

Досега во земјата се направени вкупно 1.012.809 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 157.627 бројката на оздравени пациенти е 150.506, на починати е 5.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.618.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 69261, Активни 474
Куманово 9035, Активни 128
Прилеп 8351, Активни 21
Тетово 7838, Активни 486
Битола 6358, Активни 46
Велес 5486, Активни 10
Гостивар 5374, Активни 176
Кавадарци 5170, Активни 13
Охрид 5048, Активни 27
Штип 4975, Активни 11
Струмица 4176, Активни 46
Струга 3007, Активни 24
Кочани 2814, Активни 18
Кичево 2658, Активни 50
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1236, Активни 2
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1172, Активни 10
Берово 1043, Активни 11
Делчево 974, Активни 0
Дебар 980, Активни 36
Виница 892, Активни 6
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 5
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 365, Активни 6
Пехчево 276, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе