Министерство за здравство

999 нови случаи на ковид-19, починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 7.245 тестирањa, а регистрирани се 999 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 184 оздравени пациенти, а починаа 14 лица, соопшти Министерството за здравство.

Според податоците на Институтот за јавно здравје во Скопје бројот на новозаразени е 325, Тетово – 184, Гостивар – 132, Куманово – 79, Кичево – 50, Струмица – 42, Струга – 33, Охрид – 20, Битола, Кочани и Берово – по 15, Прилеп - 14, Кавадарци и Ресен – по 10, Штип и Радовиш – по 8, Велес - 7, Делчево и Валандово – по 6, Кратово и Македонски Брод – по 5, Дебар – 4, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Од оздравените лица во Скопје се 72, Гостивар – 24, Тетово – 20, Куманово - 19, Кичево – 13,Битола – 7, Струмица – 6, Дебар – 5, Кочани и Кавадарци – по 4, Прилеп и Валандово – по 3, Радовиш – 2, Велелс и Свети Николе – по 1.

Во Скопје починаа 5 лица (59г,74г,77г,79г и 84г), исто толку и во Тетово (61г,64г,75г,76г и 78г), 2 лица од Гостивар (57г и 58г) и по едно лице од Куманово (80г) и Кичево (57г). Еден од пријавените е починат во домашни услови, а другите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.073.017 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 163.452, бројката на оздравени пациенти е 151.144, на починати е 5.574, а бројот на активни случаи изнесува 6.734.

Податоците за бројот на заболени (вкупно) и на активни случаи по градови е следна:


Скопје 7.1260, aктивни 2.246

Куманово 9.389, aктивни 422

Прилеп 8.399, aктивни 62

Тетово 8.811, aктивни 1.330

Битола 6.468, aктивни 132

Велес 5.542, aктивни 61

Гостивар 6.249, aктивни 927

Кавадарци 5.226, aктивни 56

Охрид 5.196, aктивни 175

Штип 5.027, aктивни 59

Струмица 4.435, aктивни 285

Струга 3.149, aктивни 164

Кочани 2.859, aктивни 53

Кичево 3.001, aктивни 366

Гевгелија 2.201, aктивни 4

Неготино 2.188, aктивни 4

Свети Николе 1.547, aктивни 18

Ресен 1.278, aктивни 44

Крива Паланка 1.234, aктивни 7

Радовиш 1.209, aктивни 40

Берово 1.080, aктивни 42

Делчево 991, aктивни 17

Дебар 1.092, aктивни 122

Виница 909, aктивни 21

Пробиштип 793, aктивни 4

Валандово 695, aктивни 22
Богданци 494, aктивни 0
Крушево 490, aктивни 0
Демир Хисар 404, aктивни 4
Демир Капија 399, aктивни 3
Кратово 384, aктивни 7
Македонски Брод 388, aктивни 28
Пехчево 282, aктивни 7
Македонска Каменица 250, aктивни 1
Дојран 133, aктивни 1.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе