Министерство за здравство

990 новозаразени од 2.655 тестирања, починати се 24 лица како последица на ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 382 пациенти, а починати се 24 лица.

Најмногу новозаразени се регистрирани во Скопје-378, Куманово-48,  Дебар-6, Штип-51, Прилеп-55, Тетово-39, Струга-27, Велес-54, Битола-44, Охрид-39, Кавадарци-24, Гостивар-54, Гевгелија-16, Струмица-19, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-27, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-4, Пехчево-4, Берово-9,  Валандово-1, Виница-10, Делчево-8,  Кратово-3, Свети Николе-11, Кичево-14, Ресен-11, Неготино-19. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 116 оздравени лица во Скопје, во Куманово-25, Дебар-1, Штип-23, Прилеп-31, Тетово-29, Велес-20, Битола-14, Гостивар-15, Гевгелија-6,  Струмица-8, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-16, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Берово-3, Валандово-2, Виница-20, Делчево-26, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-7, Ресен-1.

Седум починати пациенти се од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47.050, бројката на оздравени пациенти е 27.364, на починати е 1.305, а бројот на активни случаи изнесува 18.381. Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 20.629, активни 8.506

• Куманово 3.053, активни 844

• Дебар 418, активни 102

• Штип 2.178, активни 513

• Прилеп 2.155, активни 901

• Тетово 3.159, активни 1060

• Струга 1.097, активни 312

• Велес 1.445, активни 777

• Битола 1.344, активни 697

• Охрид 1.155, активни 535

• Кавадарци 888, активни 421

• Гостивар 1.742, активни 564

• Гевгелија 573, активни 224 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.357, активни 649

• Крива Паланка 330, активни 107

• Радовиш 343, активни 129

• Крушево 69, активни 39

• Кочани 1.021, активни 330

• Пробиштип 291, активни 96

• Демир Хисар 147, активни 68

• Македонски Брод 130, активни 26

• Пехчево 86, активни 26

• Берово 284, активни 81

• Валандово 136, активни 43

• Виница 277, активни 123

• Делчево 348, активни 163 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 126, активни 80

• Свети Николе 647, активни 184

• Кичево 940, активни 418

• Ресен 343, активни 129

• Неготино 339, активни 234 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.655 теста се преку: ИЈЗ-1.218, ЦЈЗ Скопје-34, Авицена-276, Биотек-300, МАНУ -215, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Систина со PCR метода -252, лабораторија Лаор –81, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-34, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -11, УК Пулмологија со алергологија –2 , лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 510

• Гази Баба – 1.196

• Аеродром -1.287

• Карпош – 1.102

• Центар – 1.069

• Кисела Вода – 1.047

• Ѓорче Петров – 702

• Бутел - 447

• Шуто Оризари – 147

• Студеничани – 42

• Сарај – 111

• Арачиново -26

• Илинден – 206

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 91

• Петровец –89

• Зелениково -55

• Странец – 149

• Нераспределен- 167, соопшти Министерството за здравство.

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе

Страшно е да се помисли дека постојат луѓе што со години се распрашуваат, го истражуваат, и го следат животот на граѓаните преку социјалните мрежи и интернетот.

повеќе

Во Македонија моментално има стотици активни стечајни постапки, некои од нив се водат повеќе од 10, па дури 20 години.

повеќе