Министерство за здравство

990 новозаразени од 2.655 тестирања, починати се 24 лица како последица на ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 382 пациенти, а починати се 24 лица.

Најмногу новозаразени се регистрирани во Скопје-378, Куманово-48,  Дебар-6, Штип-51, Прилеп-55, Тетово-39, Струга-27, Велес-54, Битола-44, Охрид-39, Кавадарци-24, Гостивар-54, Гевгелија-16, Струмица-19, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-27, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-4, Пехчево-4, Берово-9,  Валандово-1, Виница-10, Делчево-8,  Кратово-3, Свети Николе-11, Кичево-14, Ресен-11, Неготино-19. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 116 оздравени лица во Скопје, во Куманово-25, Дебар-1, Штип-23, Прилеп-31, Тетово-29, Велес-20, Битола-14, Гостивар-15, Гевгелија-6,  Струмица-8, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-16, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Берово-3, Валандово-2, Виница-20, Делчево-26, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-7, Ресен-1.

Седум починати пациенти се од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47.050, бројката на оздравени пациенти е 27.364, на починати е 1.305, а бројот на активни случаи изнесува 18.381. Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 20.629, активни 8.506

• Куманово 3.053, активни 844

• Дебар 418, активни 102

• Штип 2.178, активни 513

• Прилеп 2.155, активни 901

• Тетово 3.159, активни 1060

• Струга 1.097, активни 312

• Велес 1.445, активни 777

• Битола 1.344, активни 697

• Охрид 1.155, активни 535

• Кавадарци 888, активни 421

• Гостивар 1.742, активни 564

• Гевгелија 573, активни 224 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.357, активни 649

• Крива Паланка 330, активни 107

• Радовиш 343, активни 129

• Крушево 69, активни 39

• Кочани 1.021, активни 330

• Пробиштип 291, активни 96

• Демир Хисар 147, активни 68

• Македонски Брод 130, активни 26

• Пехчево 86, активни 26

• Берово 284, активни 81

• Валандово 136, активни 43

• Виница 277, активни 123

• Делчево 348, активни 163 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 126, активни 80

• Свети Николе 647, активни 184

• Кичево 940, активни 418

• Ресен 343, активни 129

• Неготино 339, активни 234 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.655 теста се преку: ИЈЗ-1.218, ЦЈЗ Скопје-34, Авицена-276, Биотек-300, МАНУ -215, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Систина со PCR метода -252, лабораторија Лаор –81, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-34, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -11, УК Пулмологија со алергологија –2 , лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 510

• Гази Баба – 1.196

• Аеродром -1.287

• Карпош – 1.102

• Центар – 1.069

• Кисела Вода – 1.047

• Ѓорче Петров – 702

• Бутел - 447

• Шуто Оризари – 147

• Студеничани – 42

• Сарај – 111

• Арачиново -26

• Илинден – 206

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 91

• Петровец –89

• Зелениково -55

• Странец – 149

• Нераспределен- 167, соопшти Министерството за здравство.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе