Расте бројот на заразени

89 нови случаи на заразени со ковид-19, седум лица починаа

Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус, и тоа во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-27, Прилеп-1, Тетово-7, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-4, Свети Николе-1, информира Министерството за здравство.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 починати: од Скопје-2, Куманово-2, Тетово-2 и Струга-1, како и 17 оздравени пациенти од кои двајца од Скопје, 12 од Прилеп и тројца од Велес.  

Во ГОБ „8 Септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово (54).

Вкупната бројка на дијагностицирани со ковид во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.315, бројката на оздравени пациенти е 1.569, бројот на починати е 140, а во моментов бројот на активните случаи во земјата изнесува 606. Последната дистрибуција по градови е следната:

Скопје – 876, активни 298

Куманово – 467, активни 55

Дебар – 51, активни 0

Штип - 103, активни 68

Прилеп –212, активни 30

Тетово – 217, активни 83

Струга – 84, активни 13

Велес – 130, активни 27

Битола –28, активни 3

Охрид –23, активни 6

Кавадарци – 5, активни 0 

Гостивар –27, активни 7

Гевгелија – 4, активни 0

Струмица – 4, активни 2

Крива Паланка- 6, активни 0

Радовиш – 4, активни 0

Крушево – 3, активни 0

Кочани – 37, активни 6

Пробиштип – 2, активни 0

Кичево – 3, активни 1

Неготино -12, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)      

Демир Хисар – 1, активни 0

Македонски Брод - 2, активни 0

Пехчево- 3, активни 0

Делчево-1, активни 0

Валандово -2, активни 1

Виница – 3, активни 1

Кратово-2, активни 0

Берово-1, активни 0

Свети Николе-2, активни 2.

Направените 727 теста се преку: ИЈЗ–446, ЦЈЗ Скопје-53, Авицена–0, Биотек -0, Филип Втори (Жан Митрев)–9, Систина со PCR метод-117  и МАНУ-102.  Досега во земјата се направени вкупно 30.302 тестирања на ковид-19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се 3 позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти, а хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, а вкупно се хоспитализирани 30 пациенти. На респираторна машина се 3, a со потешка клиничка слика се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 5 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип се хоспитализирани 15 пациенти, а на домашно лекување се следат 15 пациенти во стабилна состојба. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 27 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе