66 новозаразени со ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направени 983 тестови регистрирани се 66 нови случаи на ковид-19, во Скопје – 50, Битола и Охрид – по 5, Македонски Брод – 2, Прилеп , Кавадарци, Штип и Струмица – по 1 случај. Воедно регистрирани се 13 реинфекции. Како оздравени се запишани 115 пациенти. Не е пријавено ниту едно починато лице. Во моментов заразени со вирусот ковид-19 се 350 лица.

Направени се 983 тестови преку: ИЈЗ-149, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-32, Биотек-53, Систина-39, лабораторија Лаор-26, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-10, Генеа-10, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 371.

Досега во земјата се направени вкупно 2.067.648 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.673, бројот на оздравени пациенти е 303.007, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 350.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147.424, Активни 225
Куманово 16.685, Активни 7
Битола 15.724, Активни 35
Прилеп 14.223, Активни 6
Тетово 13.488, Активни 8
Кавадарци 10.699, Активни 8
Велес 9.802, Активни 2
Гостивар 9.616, Активни 8
Охрид 8.945, Активни 8
Штип 8.084, Активни 14
Струмица 8.081, Активни 5
Кичево 5.653, Активни 2
Кочани 5.101, Активни 5
Струга 4.730, Активни 2
Гевгелија 4.425, Активни 1
Неготино 3.700, Активни 2
Ресен 2.751, Активни 0
Свети Николе 2.637, Активни 1
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.419, Активни 1
Делчево 1.986, Активни 1
Берово 1.693, Активни 2
Дебар 1.681, Активни 3
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.395, Активни 1
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе