Епидемиолошка состојба

64 случаи на ковид-19, по долг период двоцифрен број на новозаразени

Во текот на последните 24 часа направен е мал број на тестови на ковид-19, од 965 тестови регистрирани се 64 лица кои се позитивни на коронавирусот, во само седум градови. Во регистерот на умрени се заведени четири починати лица. Регистрирани сe 296 оздравени пациенти

Новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 50, Прилеп и Кавадарци – по 5, Битола, Тетово, Крива Паланка и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (64), регистрирани се 12 реинфекциии.

Регистрирани сe 296 оздравени пациенти од: Скопје – 173, Прилеп – 17, Кавадарци – 14, Куманово – 13, Струмица – 11, Битола – 10, Велес, Гостивар и Охрид – по 8, Кочани и Дебар – по 4, Кичево, Ресен и Кратово – по 3, Крива Паланка, Штип, Струга, Гевгелија, Берово и Валандово – по 2, Тетово, Радовиш, Богданци, Демир Капија и Пехчево по – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица: по едно починато лице од Скопје (63г) и Струмица (77г), починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица, од Скопје (73г) и Гевгелија (63г). Пријавените лица се починати во период од 5 до 12.март. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај 3 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 965 тестови преку: ИЈЗ-55, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-63, Биотек-42, Систина-34, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-154, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 535.

Досега во земјата се направени вкупно 1.938.935 тестирања, вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.418, бројот на оздравени пациенти е 292.344, на починати е 9.184, а бројот на активни случаи изнесува 1.890.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141.996, Активни 1.031
Куманово 16.460, Активни 61
Битола 14.576, Активни 135
Прилеп 13.887, Активни 141
Тетово 13.400, Активни 43
Кавадарци 10.355, Активни 78
Велес 9.623, Активни 29
Гостивар 9.512, Активни 21
Охрид 8.654, Активни 88
Струмица 7.970, Активни 24
Штип 7.947, Активни 15
Кичево 5.519, Активни 35
Кочани 5.020, Активни 20
Струга 4.678, Активни 16
Гевгелија 4.329, Активни 26
Неготино 3.640, Активни 10
Ресен 2.659, Активни 22
Свети Николе 2.612, Активни 5
Радовиш 2.506, Активни 18
Крива Паланка 2.402, Активни 7
Делчево 1.904, Активни 4
Дебар 1.661, Активни 6
Берово 1.635, Активни 2
Валандово 1.471, Активни 9
Виница 1.372, Активни 14
Пробиштип 1.259, Активни 2
Богданци 1.015, Активни 8
Кратово 956, Активни 7
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 821, Активни 1
Македонски Брод 732, Активни 0
Демир Капија 585, Активни 3
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 484, Активни 1
Дојран 341, Активни 0

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе