619 нови случаи на ковид-19, уште четири лица починаа

Во последните 24 часа со тестирање во надлежни лаборатории регистрирани се 619 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа нема починати лица како последица на компликации од болеста, но во регистерот на умрени лица од ковид-19 се запишани четири пациенти кои борбата со болеста ја загубиле во периодот од 30 јули до 3 август. 

Направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на ковид-19, информира Институтот за јавно здравје и наведува во кои места се новите случаи на заразата:

Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп – 18, Штип – 16, Гостивар и Кочани – по 14, Струга – 12, Кичево и Гевгелија – по 11, Ресен – 7, Свети Николе и Берово – по 6, Радовиш, Делчево и Богданци – по 5, Крива Паланка – 4, Дебар – 3, Кратово и Македонски Брод – по 2, Валандово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.

Регистрирани сe 803 оздравени пациенти од: Скопје – 287, Тетово – 62, Прилеп – 59, Велес – 42, Куманово – 40, Гостивар – 38, Битола и Кавадарци – по 37, Охрид и Штип – по 22, Радовиш – 19, Гевгелија – 17, Струмица и Кочани – по 16, Крушево – 14, Кичево – 11, Неготино – 10, Берово и Демир Хисар – по 8, Дебар и Виница – по 6, Струга – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Ресен и Свети Николе – по 3, Богданци и Дојран – по 2, Крива Паланка, Делчево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани 4 починати лица од: Охрид (94г), Битола (80г), Куманово (84г) и Штип (72г). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30 јули до 3 август.

Направени се 1.253 теста преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-13, Биотек-39, Систина-43, лабораторија Лаор-2, Синлаб-5, Ремедика-1, Плодност-3, Генеа-3, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб-1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 515.

Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на ковид-19, вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      157.575, Активни   1.560
Куманово    17.802,  Активни     186
Битола       17.310,  Активни    273
Прилеп      15.125,  Активни    149
Тетово       14.266,  Активни     158
Кавадарци   11.704,  Активни     178
Велес             10.561, Активни     115
Гостивар      10,137, Активни     124
Охрид              9.909, Активни     239
Струмица      8.625, Активни     112
Штип               8.575, Активни       96
Кичево         5.972, Активни       49
Кочани         5.383, Активни       70
Струга          5.076, Активни       96
Гевгелија        4.703, Активни       63
Неготино        4.031, Активни      77
Ресен                2.960, Активни      38
Радовиш        2.766, Активни      68
Св. Николе     2.751, Активни      16
Кр. Паланка      2.573, Активни       25
Делчево         2.055, Активни      32
Берово          1.783, Активни      32
Дебар                1.780, Активни      31
Валандово      1.575, Активни      15
Виница          1.438, Активни      12
Пробиштип      1.292, Активни       4
Богданци         1.075, Активни       16
Кратово          1.070, Активни       24
Крушево         1.000, Активни       20
Демир Хисар        904, Активни       9
Македонски Брод 776, Активни       4
Демир Капија     617, Активни      6
М. Каменица      531, Активни      4
Пехчево              498, Активни      4
Дојран                364, Активни      0

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе