Дневна статистика на Министерството за здравство

24 лица починаа, 702 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа 24 лица ја загубија битката со заразната болест - 10 починати лица од Скопје, 4 починати лица од Гостивар, 2 од Прилеп  и по едно починато лице од Тетово, Кавадарци, Струмица, Кичево, Кочани, Дебар, Валандово и Богданци. Три лица починале во домашни услови, а останатите во болница. Најмладиот имал 37 години. Од направени 6.480 тестови, регистрирани се 702 нови случаи на ковид-19, од тоа 280 во Скопје. Во земјава во моментов има близу 14 илјади регистрирани активни случаи на вирусот.

Нови случаи на ковид-19 се регистрирани во:

Скопје – 280, Струмица – 49, Куманово – 47, Штип – 37, Гостивар – 33, Тетово – 28, Охрид – 26, Кичево – 19, Битола – 17, Прилеп, Велес и Кавадарци – по 16, Свети Николе – 14, Радовиш -13, Струга – 10, Ресен, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пробиштип – по 9, Дебар – 8, Гевгелија и Берово – по 5, Кочани, Неготино и Кратово – по 4, Валандово и Демир Хисар – по 2, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 1.119 оздравени пациенти од: Скопје – 512, Струмица – 104, Гостивар – 102, Куманово – 79, Кичево – 56, Велес – 25, Прилеп – 24, Штип – 23, Дебар – 22, Битола – 21, Кавадарци – 18, Кочани и Ресен – по 16, Радовиш 15, Свети Николе – 13, Гевгелија – 11, Картово – 10, Пробиштип – 8, Делчево – 7, Тетово – 6, Неготино, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница – 4, Берово – 3, Валандово - 2, Струга, Крива Паланка, Крушево, Демир Хисар, Демир Капија, Дојран и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 24 починати лица: 10 починати лица од Скопје (93г, 85г, 81г, 70г, 65г, 63г, 59г, 57г, 50г и 37г), 4 починати лица од Гостивар(86г, 75г, 63г, 51г), 2 починати лица од Прилеп (70г и 45г) и по едно починато лице од Тетово (87г), Кавадарци (67г), Струмица (62г), Кичево (61г), Кочани (76г), Дебар (60г), Валандово (76г) и Богданци (62г).

Од пријавените 21 е починат во болнички услови и 3 се починати во домашни услови.

Направени се 6.480 тестови преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-61, ЦЈЗ Тетово–122, ЦЈЗ Куманово–109, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 12 ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–350, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Авицена-336, Биотек-331, Систина-99, лабораторија Лаор-376, Синлаб-102, Ремедика-17, Плодност–79, Генеа -40, Никоб лаб-824, ВФВ Медикал-119, Ели Медика-132, Ројал Медика –68, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.662.

Досега во земјата се направени вкупно 1.203.819 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.620, бројката на оздравени пациенти е 161.515, на починати е 6.153, а бројот на активни случаи изнесува 13.952.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 78383, Активни 5947
Тетово 10605, Активни 1456
Куманово 10565, Активни 854
Прилеп 8759, Активни 272
Гостивар 7826, Активни 840
Битола 6823, Активни 282
Велес 5867, Активни 231
Охрид 5656, Активни 544
Кавадарци 5579, Активни 212
Струмица 5393, Активни 583
Штип 5393, Активни 229
Кичево 3757, Активни 539
Струга 3683, Активни 606
Кочани 3038, Активни 100
Гевгелија 2320, Активни 78
Неготино 2271, Активни 59
Свети Николе 1754, Активни 139
Ресен 1446, Активни 115
Дебар 1420, Активни 218
Радовиш 1396, Активни 118
Крива Паланка 1311, Активни 66
Берово 1156, Активни 50
Делчево 1087, Активни 84
Виница 977, Активни 41
Пробиштип 869, Активни 52
Валандово 757, Активни 30
Богданци 539, Активни 37
Крушево 516, Активни 20
Кратово 490, Активни 60
Македонски Брод 443, Активни 43
Демир Хисар 418, Активни 13
Демир Капија 402, Активни 1
Пехчево 301, Активни 5
Македонска Каменица 282, Активни 25
Дојран 138, Активни 3

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе