Министерство за здравство

21 нов случај на ковид-19 од 258 тестирања, оздравени се 17 пациенти

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 17 оздравени пациенти од кои во Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и Берово-1. Починати пациенти не се регистрирани, а има 21 нов случај на ковид-19, информира Министерството за здравство.

Фото: Роберт Атанасовски

Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-3, Штип-1, Тетово-5. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.999, бројката на оздравени пациенти е 1.439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447. Последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 725, активни 204

Куманово – 436, активни 35

Дебар – 51, активни 0

Штип-41, активни 6

Прилеп –210, активни 46

Тетово – 177, активни 82

Струга – 75, активни 8

Велес – 127, активни 41

Битола –28, активни 7

Охрид –23, активни 8

Кавадарци – 5, активни 0  

Гостивар –21, активни 3

Гевгелија – 4, активни 0

Струмица – 3, активни 1

Крива Паланка- 6, активни 0

Радовиш – 4, активни 0

Крушево – 3, активни 0

Кочани – 31, активни 0

Пробиштип – 2, активни 0

Кичево – 2, активни 0

Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Демир Хисар – 1, активни 0

Македонски Брод - 2, активни 0

Пехчево- 3, активни 0

Делчево-1, активни 0

Валандово -1, активни 0

Виница – 3, активни 1

Кратово-2, активни 1

Берово-1, активни 0

Свети Николе-1, активни 1

Направените 258 теста се преку: ИЈЗ –193, Ветеринарен факултет -0, Авицена –0, Биотек -57, Филип Втори (Жан Митрев) –0, Систина со PCR метода -1 и МАНУ -7. Досега во земјата се направени вкупно 25.528 тестирања на ковид-19. 

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 13 тестови се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19. 

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 3 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 54 пациенти. На кислородна поддршка се 20, на механичка вентилација се 3 пациенти. 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани има 21 пациент. На респиратор се 6, a со потешка клиничка слика се уште 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 7 пациенти, на домашно лекување се следи 1 пациент. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани  41 пациент- позитивни и сомнителни на ковид-19.

 

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе