Министерство за здравство

199 новозаболени од ковид-19 од 1.545 тестирања, осум починати и 120 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје-90, Куманово-17, Дебар-6, Штип-9, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-12, Битола-2, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-5, Струмица-2, Радовиш-1, Крушево-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Свети Николе-24, Кичево-3 и во Ресен-2.  Регистрирани се 120 оздравени, починаа 8 лица, информира Министерството за здравство.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од кои од Скопје-94, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-9, Струга-1, Охрид-6, Гостивар-2, Крушево-1 и од Македонски Брод-1.

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се тројца пациенти на возраст од 24, 63 и 64 години. Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка на возраст од 54 години. Во Клиничката болница Тетотво починати сe двајца пациенти на возраст од 70 и 74 години.  Во Струга во Завод за нефрологија е починат пациент на возраст од  56 години, во ОБ Струга почина пациентка на возраст од 83 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.975,  бројката на оздравени пациенти е 4.080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.519. Од вчерашните тестирања еден е контролен тест, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3.803, активни 1.864

• Куманово 848, активни 181

• Дебар 143, активни 81

• Штип 430, активни 165

• Прилеп 294, активни 61

• Тетово 856, активни 323

• Струга 312, активни 156

• Велес 201, активни 38

• Битола 70, активни 29

• Охрид 223, активни 131

• Кавадарци 25, активни 17

• Гостивар 216, активни 131

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 22, активни 13

• Крива Паланка 19, активни 9

• Радовиш 5, активни 1

• Крушево 10, активни 5

• Кочани 76, активни 16

• Пробиштип 35, активни 23

• Демир Хисар 6, активни 5

• Македонски Брод 8, активни 5

• Пехчево 6, активни 2

• Берово 4, активни 1

• Валандово 6, активни 0

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 5, активни 2

• Свети Николе 112, активни 105

• Кичево 68, активни 59

• Ресен 134, активни 89

• Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.545 теста се преку: ИЈЗ-641, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-208, Биотек-102, МАНУ -134, Жан Митрев (Филип Втори) -228, Систина со ПЦР метода -181, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-27, лаборатории од странство-1. Досега во земјата се направени вкупно 76.107 тестирања на ковид -19, а денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 3 деца позитивни и 4 деца со мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 14 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 111 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 309

• Аеродром - 157

• Бутел - 137

• Гази Баба - 193

• Центар – 143

• Карпош – 143

• Сарај – 124

• Кисела Вода – 108

• Ѓорче Петров – 101

• Студеничани – 110

• Шуто Оризари – 82

• Арачиново – 45

• Илинден – 28

• Петровец – 18

• Чучер Сандево – 11

• Сопиште – 9

• Зелениково- 13

• Странец – 5

• Нераспределен- 128

 

 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе