Министерство за здравство

175 нови случаи, 7 починати и 365 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 365 оздравени пациенти, а починати во болнички услови се 7 лица, двајца од Скопје (85 и 43) ), и по еден од Охрид (83), Штип (79), Тетово (67), Берово (80) и Велес (74).

Новозаболени има 90 во Скопје – 90, во Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар – 4, Прилеп – 4, Струмица - 4, Ресен – 4, Велес – 3, Струга - 3, Битола - 2, Гевгелија – 2, Виница – 2, Штип – 1, Берово – 1, Кичево - 1, Неготино - 1, Делчево – 1,  Крушево – 1, Свети Николе – 1. 

Најмногу оздравени има во Скопје – 288, Велес – 10, Прилеп - 7, Куманово – 7, Гостивар – 7, Штип - 7, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Виница – 3, Кратово – 3, Кичево - 3, Тетово – 2, Дебар - 2, Берово – 2, Богданци – 2, Пехчево – 2, Охрид - 1, Битола – 1, Кавадарци – 1, Ресен - 1, Радовиш - 1, Пробиштип - 1, Крушево – 1, Демир Хисар - 1, Македонски Брод – 1, Неготино – 1.

Направените 1.733 теста се преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-204, Биотек-159, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина-182, лабораторија Лаор–283, МАНУ-64, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-13, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 196, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 456.341 тестирања на ковид -19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40.414, активни 4.249

• Куманово 5.200, активни 365

• Тетово 5.114, активни 323

• Прилеп 4.561, активни 162

• Гостивар 3.624, активни 203

• Штип 3.502, активни 121

• Битола 3.231, активни 171

• Велес 3.100, активни 261

• Охрид 2.820, активни 371

• Кавадарци 2.604, активни 341

• Струмица 2.535, активни 262

• Струга 2.214, активни 159

• Кочани 1.722, активни 70

• Кичево 1.719, активни 127

• Свети Николе 1.080, активни 35

• Гевгелија 995, активни 102

• Неготино 966, активни 85

• Дебар 766, активни 93

• Ресен 742, активни 99

• Крива Паланка 724, активни 42

• Радовиш 707, активни 51

• Делчево 619, активни 178

• Берово 594, активни 41

• Пробиштип 507, активни 37

• Виница 491, активни 31

• Валандово 325, активни 11

• Македонски Брод 246, активни 12

• Демир Хисар 244, активни 6

• Кратово 230, активни 25

• Богданци 225, активни 25

• Крушево 208, активни 26

• Демир Капија 207, активни 39

• Македонска Каменица 190, активни 17

• Пехчево 183, активни 11

• Дојран 84, активни 6.

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе