Во 19 градови нема активни случаи

16 нови случаи на ковид-19, десет повеќе од вчера, починати нема

Во последните 24 часа од направени 2.873 тестирање, регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19, десет повеќе од вчера. Новите случаи се во Тетово - 4, во Скопје и Струмица по 3, во Куманово 2 и во Прилеп, Гостивар,Охрид и Струга по 1. Починати пациенти нема, а регистрирани се 4 оздравени пациенти и тоа двајца од Скопје и по еден од Куманово и Кратово.

Направените 2.873 тестови се преку: ИЈЗ-118, ЦЈЗ Скопје-20, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-63, ЦЈЗ Тетово–19, ЦЈЗ Куманово–13, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–14, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-193, Биотек-138, Систина-80, лабораторија Лаор-122, Синлаб-63, Ремедика-15, Плодност–18, Генеа–1, Никоб лаб-457, ВФВ Медикал-35, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1399. Досега во земјата се направени вкупно 894.904 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.732, бројката на оздравени пациенти е 150.104, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 142.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.685, Активни 55

Куманово 8.884, Активни 11

Прилеп 8.328, Активни 6

Тетово 7.257, Активни 18

Битола 6.309, Активни 5

Велес 5.474, Активни 2

Гостивар 5.183, Активни 2

Кавадарци 5.155, Активни 2

Охрид 5.020, Активни 10

Штип 4.960, Активни 0

Струмица 4.123, Активни 9

Струга 2.982, Активни 1

Кочани 2.792, Активни 0

Кичево 2.600, Активни 14

Гевгелија 2.195, Активни 0

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.524, Активни 0

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.227, Активни 2

Радовиш 1.161, Активни 0

Берово 1.032, Активни 3

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

 

 

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе