Епидемиолошка состојба

13 пациенти починаа од ковид-19, новозаразени 155 лица од 1.179 тестирања

Во последните 24 часа 13 пациенти ја загубиле битката со ковид-19 на возраст од 50 до 84 години. Регистрирани се 155 нови случаи на позитивни тестови на вирусот. Во земјава во моментот има над 8 илјади активни случаи на ковид19, најмногу во Скопје.

Во послените 24 часа направени се 1.179 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 113, Кавадарци – 8, Куманово и Битола – по 6, Прилеп и Кочани – по 4, Ресен – 3, Охрид, Гевгелија и Неготино – по 2, Струга, Крива Паланка, Берово, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 387 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Битола – 32, Прилеп – 30, Кавадарци – 29, Кочани – 20, Куманово – 17, Тетово и Велес – по 14, Штип и Крива Паланка – по 12, Кратово – 6, Пробиштип и Демир Хисар – по 5, Охрид, Неготино и Делчево – по 4, Гостивар, Ресен и Македонска Каменица – по 3, Свети Николе и Берово – по 2, Струга, Гевгелија, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 4 починати лица од Велес (84г, 83г, 72г, и 69г), по 3 починати лица од Скопје (68г, 63г и 50г), по 2 починати лица од Куманово (67г и 64г) и по едно починато лице од Прилеп (50г), Битола (68г), Штип (69г) и Крива Паланка (82). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.179 тестови преку: ИЈЗ-49, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-48, Биотек-77, Систина-65, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-176, ВФВ Медикал-15, Ели Медика-16, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 656.

Досега во земјата се направени вкупно 1.450.215 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.375, бројот на оздравени пациенти е 196.636, на починати е 7.449, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 92.822, Активни 3.857
Куманово 12.761, Активни 281
Тетово 11.268, Активни 156
Прилеп 10.007, Активни 392
Битола 8.364, Активни 666
Гостивар 8.055, Активни 36
Велес 7.197, Активни 355
Кавадарци 6.783, Активни 284
Штип 6.508, Активни 210
Охрид 6.355, Активни 267
Струмица 6.031, Активни 146
Кичево 4.207, Активни 97
Струга 3.888, Активни 61
Кочани 3.916, Активни 223
Гевгелија 2.745, Активни 164
Неготино 2.533, Активни 89
Свети Николе 2.085, Активни 70
Крива Паланка 1.839, Активни 143
Радовиш 1.694, Активни 75
Ресен 1.689, Активни 88
Дебар 1.454, Активни 1
Берово 1.373, Активни 83
Делчево 1.328, Активни 120
Виница 1.137, Активни 42
Пробиштип 1.102, Активни 45
Валандово 898, Активни 36
Кратово 745, Активни 71
Богданци 629, Активни 37
Демир Хисар 586, Активни 85
Крушево 574, Активни 23
Македонски Брод 485, Активни 6
Демир Капија 421, Активни 9
Македонска Каменица 395, Активни 57
Пехчево 342, Активни 12
Дојран 159, Активни 3

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе