Министерство за здравство

115 нови случаи на ковид-19, седум починати, 40 оздравени

Во последните 24 часа направени се 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 - во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира и 40 оздравени лица од: Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, Кичево-3, Ресен-6. Починати се седум лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.

Како што соопшти Министерството за здравство, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 50 и 70 години.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.046, бројката на оздравени пациенти е 3.027, на починати е 341, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.678.

Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 3.394, активни 2.007

•       Куманово 797, активни 244

•       Дебар 109, активни 57

•       Штип 374, активни 161

•       Прилеп 282, активни 56

•       Тетово 766, активни 392

•       Струга 265, активни 167

•       Велес 196, активни 43

•       Битола 61, активни 22

•       Охрид 204, активни 175

•       Кавадарци 21, активни 15

•       Гостивар 156, активни 93

•       Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

•       Струмица 17, активни 9

•       Крива Паланка 16, активни 10

•       Радовиш 4, активни 0

•       Крушево 7, активни 3

•       Кочани 74, активни 21

•       Пробиштип 26, активни 17

•       Демир Хисар 2, активни 1

•       Македонски Брод 6, активни 4

•       Пехчево 6, активни 3

•       Берово 3, активни 0

•       Валандово 6, активни 2

•       Виница 3, активни 0

•       Делчево 1, активни 0

•       Кратово 5, активни 2

•       Свети Николе 42, активни 37

•       Кичево 48, активни 39

•       Ресен 122, активни 89

•       Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 92 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•       Чаир – 415

•       Аеродром – 159

•       Бутел – 173

•       Гази Баба – 207

•       Центар – 150

•       Карпош – 167

•       Сарај – 154

•       Кисела Вода – 118

•       Ѓорче Петров – 116

•       Студеничани – 115

•       Шуто Оризари – 93

•       Арачиново – 51

•       Илинден – 33

•       Петровец – 16

•       Чучер Сандево – 18

•       Сопиште – 13

•       Зелениково-7

•       Странец – 2

•       Нераспределен- 0

Направените 1.032 теста, како што соопшти Министерството, се преку: ИЈЗ –480, Авицена –101, Биотек –130, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори) -87, Систина  со PCR метода -90, ЦЈЗ Битола-31. Досега во земјата се направени вкупно 67.165 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе