Дневна статистика на Министерството за здравство

11 нови случаи на ковид-19, еден пациент почина

Во последните 24 часа регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19 во земјава, од направени 2.723 тестирања, во Скопје – 5, Тетово – 3, Битола , Берово и Пехчево – по еден нов случај. Едно лице на 43 годишна возраст од Македонски Брод почина во болница како последица од компликации од болеста. Како оздравени се запишани четири лица.

Направени се 2.723 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово–23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–37, МАНУ-47, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-323, Биотек-175, Систина-53, лабораторија Лаор-157, Синлаб-12, Ремедика-17, Плодност–32, Генеа–14, Никоб лаб-516, ВФВ Медикал-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1050.

Досега во земјата се направени вкупно 884.593 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.700, бројката на оздравени пациенти е 150.067, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 147.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.674, Активни 63
Куманово 8.882, Активни 10
Прилеп 8.327, Активни 6
Тетово 7.252, Активни 17
Битола 6.307, Активни 4
Велес 5.474, Активни 4
Гостивар 5..181, Активни 1
Кавадарци 5.155, Активни 2
Охрид 5.019, Активни 11
Штип 4.960, Активни 1
Струмица 4.120, Активни 6
Струга 2.981, Активни 0
Кочани 2.792, Активни 0
Кичево 2.596, Активни 13
Гевгелија 2.195, Активни 0
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.524, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 2
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе