Образование и здравство

Вкупно 1735 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови. Има околу 340 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти Министерството за здравство.

12 Април 2021 - 17:09

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар – по 2, Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод - по 1.

12 Април 2021 - 16:49

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека во земјава денеска од Обединетите Арапски Емирати ќе пристигнат 2.000 кинески вакцини на Синофарм. Се работи за донација на ОАЕ обезбедена од Абдулкадар Мемеди, македонскиот амбасадор во Абу Даби, а вакцините веќе се на софискиот аеродром, од каде што е организиран транспортот за Скопје.

12 Април 2021 - 14:12

Тони Менкиновски, адвокат на бизнисменот Јордан Камчев кој е во притвор, денеска оддржа прес-конференција на која истакна дека неговиот клиент незаконски бил ставен во притвор, поради што, рече дека ќе поднесе преставка против судијата на претходна постапка бидејќи ја донел одлуката за притвор без на одбраната да и презентира докази за тоа. Камчев вече еден месец се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка, како осомничен во случајот „Плацевите на Водно“.

12 Април 2021 - 13:45

Околу 600 новинари и медиумски работници постари од 40 години беа вакцинирани денеска против ковид-19, а помладите ќе бидат вакцинирани во втора фаза. Од Здружението на новинари и од Самостојниот синдикат на новинари изразија уверување дека вакцинацијата позитивно ќе се одрази на работата на медиумите бидејќи новинарите ја имаат таа професија која е во близок контакт со заразените лица.

12 Април 2021 - 12:58

Денеска и утре завршува вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура опфатени во првата фаза, а имунизацијата против ковид-19, согласно Националниот план, продолжува со вакцинација на граѓани, изјави министерот за здравство Венко Филипче, по денешната вакцинација на новинарите. Тој рече дека досега во земјава се вакцинирани вкупно 25.000 лица. Вакцините од рускиот произодител Спутник кои што ќе останат, ќе им бидат дадени на граѓани, според возрасен план.

12 Април 2021 - 12:35

Пратка од 2.000 вакцини од Кина пристигнуваат денеска, најави министерот за здравство Венко Филипче. Соопшти дека пратката е пристигната на аеродромот во Софија и оти веќе е организиран транспортот кон нашата земја.

12 Април 2021 - 11:23

За време на викендот имаше намалување на бројот на новопримени пациенти во сите болнички установи во Скопје и ширум државата споредено со крајот на минатата недела, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој вели дека иако има таков тренд на намалување, се уште се внимателни и будно ја следат ситуацијата.

12 Април 2021 - 11:19

Над 600 новинари и медиумски работници денеска од 8:20 до 10:30 часот ќе се вакцинираат во салата „Борис Трајковски“. Тоа се новинари кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација. Во оваа група се лицата над 40 години или оние кои имаат хронична болест.

12 Април 2021 - 08:15

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33, Велес – 31, Кавадарци и Тетово по – 23, Гостивар – 19, Штип и Кочани по – 17, Свети Николе – 11, Кичево, Ресен и Виница по -7, Неготино – 6, Гевгелија и Македонски Брод по – 4, Струга – 3, Богданци – 2, Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по – 1.

11 Април 2021 - 17:00

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1699 и има околу 340 празни болнички кревети во ковид-центрите. Од нив 703 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, а во болниците во внатрешноста вкупно 996 пациенти.

11 Април 2021 - 13:19

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се спроведе во утре – 12 април во период од 08:20 до 10:30 часот во А1 Арена (Сала Борис Трајковски) во Скопје. Во оваа група се лицата над 40 години или оние кои имаат хронична болест, соопшти Здружението на новинарите на Македонија.

11 Април 2021 - 10:23

Благо намалување на бројот на позитивни на коронавирусот се бележи во државава. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 1.092 случаи, од 5.569 тестирани, но и 2.003 оздравени. Во меѓувреме, продолжува процесот на имунизација. Се вакцинираат приоритетни групи од т.н. критична инфраструктура – луѓе кои имаат многу контакти во работата и повозрасните лица.

11 Април 2021 - 08:07

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку својот фејсбук-профил апелираше граѓаните да се пријават за вакцинација со цел побрзо надминување на пандемијата предизвикана од коронавирусот.

10 Април 2021 - 20:05

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово – 80, Прилеп – 49, Кавадарци – 45, Велес – 41, Струмица – 36, Охрид – 33, Тетово – 30, Штип – 27, Кичево - 22, Гостивар и Кочани – по 21, Гевгелија – 18, Струга – 15, Ресен – 13, Радовиш – 11, Делчево – 10, Дебар и Берово - по 8, Свети Николе, Крива Паланка и Пробиштип по 7, Дојран – 6, Неготино, Виница, Богданци и Демир Хисар - по 5, и Валандово, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 4, Демир Капија - 3, Крушево и Пехчево по - 2, Кратово - 1.

10 Април 2021 - 17:51

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе