Образование и здравство

Не е виновна само македонската Влада туку и СЗО со препораките за изградба на „стиропорни" ковид – болници кои, всушност, треба да се подигаат во воени услови надвор од населени места, вели д-р Илир Љума, според кого тетовската Клиничка болница секако дека имала услови во цврстата градба да адаптира дополнителен ковид-центар. Тетовската трагедија ја зголеми недовербата во здравствениот систем, вели тој и додава дека одговорност, секако има и поради присуството на лица однадвор во инфективното одделение. Љума не се согласува со дел oд протоколите за одвивањето на наставата во училиштата и особено во делот децата, кои се со недооформен телесен развој, со часови да носат маски на лицата. Во разговорот и размислувањата за (не)целосната заштита со вакцините.

16 Септември 2021 - 10:32

Народниот правобранител и годинава добива поплаки за начинот на одвивање на наставата на почетокот на учебната година. Годинава почна подобро, донесени се протоколи за спроведување на наставата да биде безбедна, но тешко е да се реализираат тие протоколи. Едно е на хартија, друго е во практика, изјави заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска-Мустафа за Утрински брифинг.

16 Септември 2021 - 10:22

Надлежните здравствени власти укажуваат дека коронавирусот во моментов има широка инфекција, се следи ситуацијата, а доколку е потребно ќе има нови мерки. Засега, истакнуваат надлежните, нема индикација за промена на наставниот модел со физичко присуство на учениците.  Бројот на активни ковид-случаи изнесува 13.027. Според вчерашниот извештај на Министерството за здравство за претходното деноноќие, од 4.621 тестирање се регистрирани 617 нови случаи на ковид-19, починаа 32 лица, а оздравеле 450 пациенти.

16 Септември 2021 - 07:14

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на ковид-19: Скопје – 314, Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19, Охрид – 18, Велес, Свети Николе и Радовиш - по 14, Ресен – 13, Гостивар и Кочани – по 12, Тетово и Битола – по 10, Прилеп и Струга – по 8, Крива Паланка – 6, Берово – 5, Пробиштип – 4, Кратово – 3, Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2, Дебар и Демир Хисар - по 1.

15 Септември 2021 - 19:29

Проектот на учениците од 9б одделение од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје „Инвазивни растенија и животни во општина Карпош по течението на реката Вардар“, координиран од двајца наставници во својство на ментори, Даниела Радевска и Стефан Симовски стана дел од глобалната акција за заштита на биолошката разновидност со седиште во Хамбург, Германија.

15 Септември 2021 - 12:32

За министерката Мила Царовска не се релевантни ставовите на Народниот правобранител. На прашањето за предметот што го отвори Омбудсманот за состојбите во училиштата од аспект на ковид-19, кој изнесе бројни забелешки, како за организацијата на наставата, така и за транспарентноста на МОН во однос на бројот на заболени деца, министерката за образование рече дека за неа не се релевантни размислувањата ниту на Народниот правобранител ниту на МОН, туку ставовите и протоколите дадени од Комисија за заразни болести и нагласи дека само 0,01 отсто од учениците се новозаболени.

15 Септември 2021 - 12:16

Политиките за стипендирање кои ги спроведува Министерството за образование и наука (МОН) оваа година се ревидирани и значително унапредени во насока на обезбедување поголема поддршка од досегашната и тоа на што поголем број студенти. Воведени се низа нови типови на стипендии, а воедно зголемен е износот на речиси сите категории кои досега се доделуваа, вклучително и за студентите од регионот кои имаат потекло од Република Северна Македонија и сакаат да студираат тука, соопшти МОН.

15 Септември 2021 - 11:33

Вкупно 763.965 граѓани во земјава се вакцинирани заклучно со вчерашниот ден, а според Министерството за здравство, вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.

15 Септември 2021 - 10:01

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 184.277, бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати  6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893. Поради состојбата со епидемијата Владата одлучи наместо до 14 септември во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата да се одвива онлајн до 20 септември.

15 Септември 2021 - 08:34

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на ковид-19: Скопје – 287, Куманово – 58, Кавадарци – 24, Тетово и Кичево – по 21, Велес - 19, Гостивар – 15, Прилеп - 14, Битола, Кочани и Радовиш - по 11, Струмица – 10, Охрид и Струга – по 9, Штип и Свети Николе – по 8, Гевгелија – 7, Неготино, Берово и Валандово – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Виница и Кратово – по 2, Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

14 Септември 2021 - 19:24

Вакцините од Бугарија кои што како донација требаше да пристигнат денеска во земјава, според неофицијалните информации доцнат, но не се исклучува да дојдат до вечер или утре.

14 Септември 2021 - 14:01

Според последните податоци на Министерството за здравство, 54 отсто од граѓаните постари од 40 години имаат примено барем една доза вакцина, додека од полнолетната популација на возраст до 39 години 30 отсто од граѓаните се вакцинирани со една или две дози.

14 Септември 2021 - 13:16

Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ (Tрауматологија, oртопедски болести, aнестезија, реанимација и интензивно лекување и uргентен центар) беше оперирано 17 – годишно момче со тумор на десната подлактица. Тимот хирурзи под раководство на проф. д-р Милан Самарџиски го отстрани во целост туморот од долниот крај на радиусот и го замени со коска од починат донор. Ова е прва операција од ваков тип на Клиниката за ортопедија и во земјава.

14 Септември 2021 - 13:06

Министерката за образование Мила Царовска на новинарско прашање рече дека во моментот 0,2 проценти од учениците се активни на ковид-19, дел од нив веројатно веќе имаат негативен ковид-тест, додека бројот на новозаразени во однос на претходниот епидемиолошки извештај е 0,02 проценти. Од бројот на ученици во земјава кои следат настава со физичко присуство, околу 240 илјади, тогаш тоа би требало да значи дека активни на вирусот се околу 480 ученици, пресметавме со оглед на тоа што министерската одговори дека апсолутни бројки не може да дава, бидејќи МОН не издава решенија за изолација. 

14 Септември 2021 - 11:48

Колкав е бројот на болните ученици и наставници од ковид-19 и колкав е бројот на учениците и наставниците што се во изолација? Надлежните институции, Министерството за образование, Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство не даваат конкретни податоци. МОН нашата редакција им ја упати на „надлежните институции“, Институтот и МЗ пак упатуваат на МОН. Кругот е така затворен. Но секој ученик, родител, наставник може да ви даде бројки за кои лично знае. Се зголемува бројот на училиштата што бараат дозвола од МОН да преминат на онлајн-настава. Одговори не добиваат.

14 Септември 2021 - 10:59

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе