Пак еко-инцидент во општина Аеродром

Облаци од црн чад во Долно Лисиче од запалени гуми

Облаци од црн густ чад пак се шират низ Долно Лисиче во скопската населба Аеродром. На видеото кое на социјалните мрежи го сподели и заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули се гледа дека покрај реката Вардар каде долго време има депонија и за која нашата редакција неколку пати ја извести општина Аеродром, горат гуми и во воздухот се издигаат облаци од густ црн чад. 

Ова не е прв пат да се горат гуми во Лисиче кое важи за едно од најзагадените места во Скопје. И пред некое време овде интервенираше противпожарна екипа и на терен беа инспектори.

Но, очигледно по нив сликата останува иста. Загадениот воздух го дишат и ваши и наши деца, стои во објавата. 

 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе