Време

Облачно со врнежи од дожд и снег

Денеска времето ќе биде облачно со врнежи кои вдолж Повардарието ќе бидат од дожд, а во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка. Ќе дува слаб до умерен и засилен ветер од југоситочен правец.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 6 Целзиусови степени, Крива Паланка 3, Маврово -1,Охрид 4, Битола 5, Кавадарци 8, Берово 3, Дојран 9...

И во наредноте два дена времето ќе биде променливо, облачно со повремен снег особено во крајните западни подрачја. Дневните температури ќе се движат од 3 до 7 степени.

Од петок се очекува сончево време со умерена облачност и ниски утрински температури, а дневните температури ќе се движат од 4 до 11 степени.

Македонија не е само наслов. Таа е стратегиски партнер во еден регион во кој на САД им се потребни пријатели. Таа копнее за членство во НАТО, а нејзините млади луѓе ја прифаќаат американската култура - музиката, бургер кингот и англискиот јазик - како своја, вели Рејчел Г. Коен за Бостон глоуб.

повеќе

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе