Време

Облачно со врнежи од дожд и снег

Денеска времето ќе биде облачно со врнежи кои вдолж Повардарието ќе бидат од дожд, а во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка. Ќе дува слаб до умерен и засилен ветер од југоситочен правец.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 6 Целзиусови степени, Крива Паланка 3, Маврово -1,Охрид 4, Битола 5, Кавадарци 8, Берово 3, Дојран 9...

И во наредноте два дена времето ќе биде променливо, облачно со повремен снег особено во крајните западни подрачја. Дневните температури ќе се движат од 3 до 7 степени.

Од петок се очекува сончево време со умерена облачност и ниски утрински температури, а дневните температури ќе се движат од 4 до 11 степени.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе