Време

Облачно со слаби локални врнежи од дожд

Денеска времето ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 9 Целзиусови степени, Крива Паланка 6, Маврово 1, Охрид и Битола 8, Кавадарци 12, Берово 5, Дојран 10...

И утре ќе биде претежно облачно со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне ќе има претежно слаб снег.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе