Време

Облачно со повремени локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Повеќе врнежи ќе има во западните делови од земјата, особено попладне и во ноќните часови.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 8 Целзиусови степени, Крива Паланка 6, Маврово 1, Охрид 6, Битола 7, Кавадарци 9, Берово 5, Гевгелија 10...

Утре врнежите ќе бидат пообилни, особено во западните делови кога локално се очекува да наврнат и до 25л/м2, а снежната покривка на планините значително ќе се зголеми. Дневните температури ќе се движат од 5 до 11 степени.

Во петок ќе биде претежно облачно со умерен југоисточен ветер и максимални дневни температури од 6 до 12 степени.

Кон крајот на неделава ќе настапи позначитечно заладување.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе