Време

Облачно и врнежливо

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, особено во јужните и централните делови. Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи, особено на југот.

Максималните дневни температури денеска ќе се движат во интервал од 7 до 15 Целзиусови степени. Во Скопје дневната температура ќе достигне до 13 степени.

И утре времето ќе биде облачно со врнежи од дожд и температури од 9 до 15 степени.

Во петок ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд пообилни во југозападните делови, со дневни температури од 9 до 14 степени.

Од сабота се очекува постепено разведрување и слаби локални врнежи од дожд.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе