Нема граѓани заболени од антракс, тврди Министерствтото за здравство

Министерството за здравство ја демантира информацијата која денес ја објави ВМРО-ДПМНЕ, а според која кај добитокот во делови од државава се појавила заразата антракс. Од Министерството за здравство соопштија дека нема заболени граѓани од антракс.

„Ситуацијата внимателно се следи и се постапува високо стручно по најсовремени светски протоколи. Преземени се сите потребни мерки за превенција со профилакса од антракс“, стои во соопштението на Министерството.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе