ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ

Нападнат и повреден градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам

Елвис Бајрам, градоначалникот на Шуто Оризари, попладнево бил нападнат и повреден додека одржувал средби со граѓаните како дел од предизборната кампања. Од крвничкото тепање Бајрам паднал во бесознание. Насилниците побегнале, а екипа на Брзата помош констатирала тешки повреди и тој веднаш бил одвезен во Градската општа болница „8-ми септември“.

Директорот на ГОБ„8-ми септември“ вели дека Бајрам има осекотина која е санирана, нема скршеници, нема потрес и нема други повреди и дека Бајрам уште вечерва ќе биде пуштен дома.

Тој за време на нападот бил на митинг, кога некој одзади го удрил со метална шипка и од ударот има поведа на челото и дел од главата.

Бајрам зад себе има два градоначалнички мандати во Шуто Оризари, а на овие локални избори се бори за третиот.

Фото: Алсат М

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе