На Кајмакчалан загинаа двајца планинари

На 500 метри под врвот Кајмакчалан спасувачки екипи вчера пронашле тела на двајца планинари. Според грчкото планинарско друштво oд Меглен тие биле на грчката страна од планината, а нивните тела биле пронајдени на македонската страна.

Се работи за млада девојка и младо момче, на возраст од 26 и 35 години од Македонија, кои рано утрово биле пронајдени мртви, информираат од планинарското друштво.

На местото каде што се пронајдени загинатите има спасувачки екипи кои со сите сили се обидуваат да ги извлечат телата на планинарите.

На Кајмакчалан и натаму владее снежна бура.

 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе