НОЌЕСКА

Нов бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба (ВИДЕО)

Локалните граѓани во Гази Баба околу полноќ повторно слушаа викање и тропање во Прифатниот центар за странци. На видеото што го пласираа активисти се слуша како мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“.

Мигрантите кои се сметени во импровизираниот Центар, кој порано беше детска градинка бараат да бидат преместени во Центарот за азил во Визбегово, пишува НоваТВ.

Вчера полицијата успеа да го смири бунтот со ветување дека ќе ја забрзаат постапката за префрлување таму. Екипа од институцијата Народен правобранител веднаш замина таму и започна опсежна истрага за состојбата во Центарот. 

До пладне во Центарот беа сместени околу 260 бегалци, иако капацитетот е за 140 луѓе, а синоќа таму се донесени уште 120 мигранти кои полицијата ги пронајде во Ваксинце.

Народниот правобранител за денеска најави прес конференција за актуелната состојба со бегалците. 

 

ПОВТОРНО БУНТ ВО ГАЗИ БАБА -.прифатниот центар за странци!

Posted by Mersiha Smailovic on Thursday, 11 June 2015

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе