Сообраќајка на регионалниот пат Скопје– Велес

Камион се заби во автобус на ЈСП, повредени пет лица (ФОТО+ВИДЕО)

Камион со струмички регистерски ознаки удри дирекно во автобус на Јавното сообраќјано претпријатие Скопје со број 52. На снимката до која дојде МКД.мк се гледа како автобусот застанува на автобуска постројка кај населбата Дрма и во еден момент товарно моторно возило "Застава" со голема брзина удира во автобусот.

Според увидот и записникот на внатрешната контрола, автобусот застанал на утврдена постојка на трасата, отворил врати да се симнат патници и во тој момент, од позади, во него се удрило товарното возило.

При незгодата, повредени биле петмина, возачот на автобусот и четворица патници. Едниот од патниците, во моментот на ударот, се симнувал на постојката, по што паднал во канал.

Повредените со возило на Брза помош биле пренесени во болница. Според внатрешната контрола на ЈСП, возачот на товарното возило го управувал возилото без соодветна возачка дозвола, а возилото не било регистрирано од 2012 година.

Увид е направен и од страна на МВР од каде информираат дека со телесни повреди се здобиле пет лица. 

 

„Вчера околу 12,20 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје– Велес кај населбата Дрма се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно моторно возило "Застава" со струмички регистарски ознаки управувано од А.Р.(27) од Струмица и автобус "Јутонг" со скопски регистарски ознаки управувано од И.Ц.(28) од Скопје. Во незгодата со телесни повреди се здобиле двајцата возачи како и патниците во автобусот Ф.Ц.(29), К.Т.(36) и П.А.(18) сите од Скопје по што со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Градската општа болница "Свети Наум Охридски" за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје“, соопштуваа од МВР. 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе