За набавката на луксузниот мерцедес

Кацарска му даде уште една шанса на Урко, да сведочи на „Тенк“ в среда

Дејан Митревски Урко, поранешниот шеф на обезбедувањето на Никола Груевски, не одговорил на телефонските повици на одбраната и не се појави на денешното рочиште за случајот „Тенк“. Судијката Добрила Кацарска им даде можност на адвокатите да го побараат Урко телефонски, но адвокатката Сања Алексиќ пред судот извести дека не успеале да го исконтактираат и побара да се обидат да стапат во контакт за наредното судење.

Кацарска даде можност и за другиот сведок, Зоран Василевски, кој е предложен, а кој е на службен пат.

Следното судење за случајот „Тенк“ е закажано за 25 април. На денешното судење како сведоци на предлог на одбраната во судница се појавија поранешни членови на обезбедувањето на Груевски.

Во случајот покрај Груевски обвинет е и поранешниот помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски.

На обвинителната клупа со нив претходно седеше и Гордана Јанкуловска, но поради ризична бременост судот ја раздвои постапката за неа.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе