Во Скопје

Јункер: Македонија е на добар пат, ако продолжи така можна препорака од ЕК за неколку месеци

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да се движи во таа насока за неколку месеци може да го добие очекуваното и препораката нема да биде условена.

„Не дојдовме да ви соопштиме датум, туку да ви кажеме дека сте на добар пат и ако продолжите по тој пат за неколку месеци ќе и дадете можност на Европската комисија на Советот да му препорача отпочнување на преговорите за приклучување“, рече Јункер на заедничката прес-конференција со премеиерот Зоран Заев, по нивната средба во Владата.

Јункер, кој беше придружуван од еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, нагласи дека земјата постигнала голем напредок, но треба да преземе уште чекори на патот кон ЕУ и оти одлуката за секоја земја ќе се носи врз основа на нејзините индивидуални достигнувања.

На македонските власти им порача да го решат спорот за името со нивните грчки пријатели.

Нагласи дека за време на разгговорот со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Брисел му порачал да остане на патот на кој сега се двете земји и да продолжи со напорите да се реши спорот со името.

Гледа напредок во процесот, а како доказ за тоа му биле измените на аеродромот, по одлуката да Владата тој да биде преименуван, како знак на отстапка во процесот на преговорите.

Заев истакна дека на средбата му укажал на претседателот на ЕК дека земјата вложува напори за унапредување на добрососедските односи.

„Македонија акцентот го става на градење нови мостови на соработка, отворен дијалог заснован на меѓусебно почитување. Затворањето на долгогодишните прашања не е едноставно. Охрабрени од Договорот за добрососедство со Бугарија продолживме со сериозна посветеност да работиме на решавање на проблемот што Грција го има со нашето уставно име“, рече Заев.

Премиер нагласи дека за Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи дистинкција меѓу Македонија и регионот во Грција, кој го носи тоа име.

„Инсистираме на решение, кое ќе биде трајно, но и ќе го почитува достоинството и ќе го заштити идентитетот на двете држави“, рече Заев.

Фото: Роберт Атанасовски

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе