Инцидент во судница

Игор Југ: Каде ви е Живаљевиќ? Осудете ме доживотно ако сакате!

„Како може како министер да не знаете дека странски шпиони се шетаат низ Собрание, а ни судите нам Македонците. Каде ви е Живаљевиќ. Каде е? Осудетеме доживотно ако сакате. Ич не ми е гајле", викаше во судницата oбвинетиот за насилствата во Собранието на 27 април, Игор Југ.

Toj за момент го прекина судењето откако судијката Добрила Кацарска кажа дека не дозволува да му се постави прашање на сведокот Нухиу. Лут и незадоволен од одговорите на заменик министерот за внатрешни работи Агим Нихиу, Игор Југ вербално го нападна Нухиу и на судијаката и порача ако сака може да го осуди и на сто години затвор, По опомена на судот дека ќе биде отстранет од судница, тргна сам да си оди од судењето.

„Ајде. Отсранете ме од судинца. Судите 33 Македонци, а каде е српскиот шпион Живављевиќ“ викаше обвнетиот Игор Југ.

Југ се налути и претходно кога судот по приговор на обвинителството не му дозволи на Нухиу да одговори на прашањето на Југ, дали Нухиу после случувањата во Собранието ги прегледал снимките од надзорните камери.

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу веќе четири часа сведочи за тоа што знае за случувањата на 27 април 2017 година.

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе