Економија

Директорот на Агенцијата на eнергетика Дарио Николовски во текот на вчерашниот ден оствари средба со претседателот Марко Бислимоски, потпретседателот Енвер Ељмази и комесарите Андријана Нелкова – Чучук и Атанаско Тунески на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија.

06 Мај 2021 - 10:52

Секој возач, без разлика колку е искусен или не, може да придонесе за поголема безбедност во сообраќајот. Затоа, да се потсетиме на неколку работи кои возењето го прават побезбедно и за нас и за останатите учесници во сообраќајот.

06 Мај 2021 - 10:29

Mакедонија постојано се соочува со несоодветно управување со отпадот кој се депонира на диви депонии или пак е расфрлан по речните корита, ги затрупува каналите или се користи за горење. Неправилното управување со отпадот, а особено пластичниот отпад има директни последици по нашето здравје.

05 Мај 2021 - 16:43

Халк банка АД Скопје и Триглав осигурување живот АД Скопје потпишаа Договор за соработка во делот на животно осигурување, со кој е дефинирана заедничка ексклузивна соработка. Овој партнерски договор има за цел да ја зголеми понудата на банко осигурување на македонскиот осигурителен пазар преку зголемување на премијата за животно осигурување, но и обезбедување на комплетна услуга на сите кредитокорисници на банката.

05 Мај 2021 - 10:57

Првиот лет на една од најголемите руски авио компании „Нордвинд“ од Москва до Скопје е закажан за петок, 21 мај 2021 година, со време на поаѓање од Меѓународниот аеродром Шереметјево во 14 часот и 45 минути и време на пристигнување на Меѓународниот аеродром Скопје во 17 часот и 10 минути. Времетраењето на летот е 3 часа и 25 минути, информира ТАВ Македонија. По 20 години пауза, тоа е прва директна воздушна линија меѓу главните градови на Македонија и Русија.

05 Мај 2021 - 10:13

Сведоци сме на сериозните опструкции што претседателот на Уставниот суд ги прави во врска со иницијативата за оценка на уставноста на член 163 став 3 од Законот за банки, изјавија денеска членовите на здруѓението на оштетените штедачи на Еуростандард банка Правда за штедачи.

05 Мај 2021 - 09:38

Во последниот извештај на Европската комисија за нашата држава во делот за правосудството и фундаменталните права, посебно за квалитетот на правдата, експлицитно се констатира дека се потребни напори за понатамошно подобрување на употребата на алтернативно решавање на спорови, вклучително и преку соодветните комори. Ова, недвосмислено ја потврдува потребата за афирмација на Постојаниот избран суд – Арбитража при Стопанската комора на Северна Македонија, како независна арбитражна институција, која години наназад овозможува алтернатива на судството, како метод за решавање на споровите меѓу деловните субјекти, но за жал, малку се користи – беше истакнато на денешната прес-конференција во Стопанската комора на Северна Македонија.

04 Мај 2021 - 16:53

Податоците покажуваат дека мерките преземени од Народната банка дадоа резултати во досегашниот тек на корона кризата, оцени вицегувернерката на Народната банка, Емилија Нацевска, на вебинарот на тема „Монетарната политика, банките и кредитните пазари во ковид-19: справување, поддршка и последици", во организација на Универзитетот „Гоце Делчев" – Штип.

04 Мај 2021 - 12:47

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за  0,26%. Цените на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, а цените на Еуродизел (Д-Е V)  и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари за литар.

04 Мај 2021 - 12:32

За оние кои сакаат да обезбедат поголема куповна моќ, Виса голд кредитната картичка на Халкбанк е идеален избор. Со кредитен лимит до 600.000 денари, во зависност од кредитната способност и кредитната историја на клиентот, оваа картичка овозможува полесно покривање на сите трошоци - за пазарување, патување, забава и друго. Но таа нуди и низа други поволности кои прават секој да посака да ја има во својот паричник.

04 Мај 2021 - 12:18

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец април 2021 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска – 4 мај 2021 година.

04 Мај 2021 - 11:29

Власта во Велика Британија отвори случај за премиерот Борис Џонсон, кој се сомничи за потрошени 200.000 фунти од неговата Конзервативна партија за реновирање на неговиот стан во Лондон, а власта во Македонија молчи за случаи како овој со Павлина Црвенковска со 7 пати поголема финансиска тежина, со нејзиното едногласно именување за претседател на Судскиот совет, највисокиот орган што ја контролира судската власт во земјата, се вели во денешното соопштение на здружението на штедачи од пропаднатата Еуродтандард банка Правда за штедачи.

03 Мај 2021 - 06:25

Oд 1 јули нема да се наплатува роаминг за разговорите на мобилен телефон во земјите на Западен Балкан, што ќе значи повеќе пари во буџетот за граѓаните на овие земји, но и за деловните субјекти, изјави генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу.

02 Мај 2021 - 06:52

 Ние сме гласот на 10 илјади луѓе вработени во секторот игри на среќа. Нема да дозволиме да бидеме жртви на политички мотивирани законски измени. Згрозени сме од хајката која се води против нас подолг период. Некои партии треба да престанат пред секои избори да се обидуваат да ловат политички поени со нашите судбини. Јавноста треба да земе предвид дека со оваа дејност не се занимаваат некои наводно бесчувствителни профитери, туку луѓе од крв и месо, кои се активни чинители во ова општество. И ние сме родители, најчесто на малолетни деца и никогаш не би се согласиле да бидеме дел од нешто што ги прави нив потенцијални жртви. Во автомат клубовите одамна се имплементираат сите највисоки стандарди на ЕУ, се е 100% законски, се вели во апелот по повод 1 Мај до Владата и Собранието на здружението на вработени во секторот за игри на среќа „Сакам да работам“.

01 Мај 2021 - 19:37

Министерот за економија, Крешник Бектеши во објава на својот фејсбук профил  напиша дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените кои се ангажирани во недела.

01 Мај 2021 - 19:15

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе