Во Пробиштип повредени рудар и работник во фабрика

Млад рудар на возраст од 22 години е повреден за време на работа во рудник, а 56 - годишен работник се здобил со повреди работјќи во фабрика во Пробиштип. Во рок од два дена во Пробиштип на работните места се повредени тројца рудари и еден работник во фабрика.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира дека вчера во 11.40 часот во Полициската станица Пробиштип, од Итната медицинска помош Пробиштип било пријавено дека кај нив за укажување на лекарска помош бил донесен 22 годишниот И.Ј. од село Соколарци, Општина Чешиново -Облешево, кој се повредил за време на работа во рудник во Пробиштип.

Вториот настан е пријавен во 13.40 часот во Полициската станица Пробишти.

„Од Итната медицинска помош Пробиштип било пријавено дека кај нив за укажување на лекарска помош бил донесен 56 годишниот Б.Т. од село Злетово, пробиштипско, кој се повредил за време на работа во фабрика во Пробиштип. Се работи на расчистување на двата случаи“, се вели во соопштението од СВР-Штип.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе