Статистика

Во октомври 68,1 отсто од потрошената струја беше од домашни извори

Во октомври годинава во земјава вкупно се потрошени 570.138 мегават часови електрична енергија, 20,245 милиони нормални кубни метри гас, 430.426 тони јаглен и 96.232 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика,  68,1 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 92,6  отсто од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја. 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе