Субвенции за инвертер клими наместо печки на дрва

Жителите на трите најзагадени градови во државата, Скопје, Битола и Тетово, ќе бидат „привилигирани" да ги заменат печките на дрва бесплатно со инвертер клими.

Владата пред речиси две недели најави субвенции за инвертер клими, а засега не е познато кој ќе ја финансира оваа мерка и колку домаќинства ќе бидат опфатени со истата.

До стартот на грејната сезона има уште еден месец, но екологистите скептични велат дека со мерките за загадувањето повторно се доцни.

„Целта ни е да вратиме дел од исклучените 14.000 домаќинства во системот на БЕГ. Таму каде што не е возможно тоа, каде граѓаните се греат на дрва, и каде што загадувањето е најголемо, значи не само во Скопје, туку и во другите градови, планираме да воведеме сет мерки за субвенционирање“, изјави Митко Андреевски, претседател на Комисјата за енергетика на СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ се скептични во однос на оваа мерка затоа што „не придонесуваат ништо за подобрување на животот на граѓаните, а власта не може да го реазлира ниту планираниот буџет за годината“.

Повикот за такви субвенции е отворен до 30 ноември.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе