Пазарџиите ќе го дадат Законот за пазари пред Уставен суд и најавуваат нов протест

Пазарџиите не се откажуваат од отпорот против владиниот обид да им донесе закон со кој тие воопшто не се согласуваат. Тие освен протести најавуваат и иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. За нив нема дилеми дека законот мора да се повлече. Пазарџиите утре ќе соопштат дали ќе стапат во генерален штрајк.

„Законот е донесен по скратена постапка, а се знае кои закони се носат по скратена постапка, тоа се закони кои не се од големо значење. Овој закон е од големо значење, бидејќи ги обединува сите граѓани од државата. Дискутабилно е да се учествува во нешто за кое самите признале дека не е добро, колку е уставно и колку Уставот дозволува да преговараме за тоа во име на граѓаните“, вели во изјава за медиуми Маја Стојановска, претставничка на пазарџиите.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе