Од полноќ нафтените деривати поевтини за 1,58 отсто

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска одлучи да ги намали малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,58 %. Еуросупер БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за еден денар по литар, а малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1,5 денар за еден литар.

Намалување од 0,5 денари/литар има кај малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V), а малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,751 денар/килограм и сега ќе изнесува 35,930 ден/кг.

Од полноќ максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин                       Еуросупер БС - 95                                70,50   (денари/литар)

Моторен бензин                      Еуросеупер БС -98                               72,00   (денари/литар)

Дизел гориво                            Еуродизел БС (Д-Е V)              61,50   (денари/литар)

Масло за горење                      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)              61,00   (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                                                                                       35,930  (денари/килограм).

Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување:  бензинот за 3,794%, дизелот за 2,287%, екстра лесното масло за 2,886% и кај мазутот намалувањето е за 2,781%.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,043%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе