Угостителите доставија барање

НУК: Владата да ја исправи грешката и сите угостители да добија помош

Независната угостителска комора утринава до Владата доставила барање за измена на јавниот повик за финансиска поддршка на угостителите со цел да бидат опфатени сите угостители на кои со владината одлука од 5 април им беше забрането да работат.

„На Владата сакаме да ѝ укажеме дека финансиска помош мора да има за сите угостители на кои им беше забрането да работат со одлуката на Владата од 5 април 2021 година, Владата не смее да дозволи поради техничка грешка, едни угостители да добијат финансиска поддршка други не, само затоа што немаат соодветна приоритетна шифра на дејност“, се наведува во денешното соопштение од НУК.

Барањето, како што информираат, е доставено до претседателот на Владата, Генералниот секретаријат на Владата и до министерствата за економија и за финансии.

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе