Ново поскапување на нафтата за 0,26%

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за  0,26%. Цените на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, а цените на Еуродизел (Д-Е V)  и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,149 ден/кг и сега ќе изнесува 34,443 ден/кг.

Од утре по полноќ максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат: Еуросупер БС – 95 -             67 денари/литар, Еуросупер БС -98 – 69 денари/литар, Еуродизел БС (Д-Е V) 59 денари/литар, Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 58,50  денари/литар, Мазут М-1 НС 34,443 денари/килограм.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: бензинот за 1,243%, дизелот за 2,111%, екстра лесното масло зголемувањето е за 1,287%  и кај мазутот за 0,048%. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,524%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе

Не треба толку да се грижиме за тоа дали се искачуваме на табелата, туку повеќе треба да внимаваме на тоа дали навистина се справуваме, истражуваме и ги гониме оние кои се занимаваат со корупција.

повеќе