„Неоткриена убавина“ е мото на наградниот фотографски конкурс на Хуавеј за лето 2019

Верни на својот дух за откритија, Хуавеј (Huawei) и година ќе продолжи да ги поттикнува своите корисници да излезат од нивната удобна зона и да го започнат патувањето до непознатото.

Овогодинешниот натпревар Huawei InFocus Awords е под слоган „Неоткриена убавина“. Натпреварот нуди можност за љубителите на фотографија од Централна, Источна и Северна Европа да ги прикажат најдобрите фотографии и видеа снимени со Хуавеј во 6 различни категории. Гласањето за најдобрите дела ќе трае до 18-ти август на официјалната веб страна на конкурсот Huawei InFocus. Избраното жири, вклучувајќи експерти и популарни фотографи од целиот свет, ќе го изберат најдоброто дело.

Природата и нејзината непредвидливост отсекогаш биле инспирација за луѓето кои се обиделе да ја забележат нејзината уникатност, но светот е полн со неверојатни, неоткриени места. Со својот проект „Неоткриена убавина“, Huawei ни покажува дека убавината е насекаде околу нас, и благодарение на телефоните како Huawei P30 Pro, забележувањето вредни моменти е блиску до нас. За создавање на совршена фотографија или видео потребно е само паметен телефон како Huawei P30 Pro и имагинација.

Конкурсот има за цел да ги инспирира луѓето да ги бараат оние скриени места кои не се познати туристички локации и досега не биле забележани. Huawei ги охрабрува своите корисници да бараат повеќе во она што ги опкружува за да ја откријат убавината и магијата кај луѓето и во моментите што инаку би ги пропуштиле. Ви нудиме и видео кое е целосно снимено со овој паметен телефон и ја покажува убавината на светот. Боите, деталите и неверојатната убавина на овие места беа забележани со ова документарно видео, кое е целосно снимено со Huawei P30 Pro и им овозможува на сите да го почувствуваат откривањето и да ја допрат мистеријата на природата:

Потрагата по убави непопуларни локации и прикажување на веќе познати локации во ново светло исто така е причината за партнерството на Huawei со TripAdvisor, една од најголемите онлајн-страници за споделување на информации. Платформа за љубителите на патувањето претставува лесен пристап за откривање на интересни нови места и овозможува лесно споделување на истите со светот. Затоа партнерството со TripAdvisor совршено се вклопува во концептот на Huawei InFocus Awards 2019.

Хуавеј отсекогаш верувал дека фотографијата и видеото мора да бидат достапни за секој кој има чувство за детали и желба да открие нови и убави нешта. Со серијата P, а посебно главната P30 Pro серија, Хуавеј ги задоволува потребите на љубителите на мобилната фотографија и им овозможува да креираат навистина импресивни фотографии и видеа кои понекогаш ги надминуваат професионалците. Ова, дополнително со долгорочното партнерство со познатиот производител на Лајка (Leica) камерите и quad-камерата на P30 Pro, воведува нови правила во мобилната фотографија.

На фотографскиот натпревар на Хуавеј може да учествува секој од Македонија. Земјата нуди многу скриени агли кои им се познати на малкумина. Најдете ги овие места и забележете ги со вашиот Хуавеј паметен телефон. Големиот победник на натпреварот ќе добие модерен лаптоп Huawei MateBook 13, часовник GT4 Watch и 10.000 евра, како и ваучер од 250 долари за TravelAdvisor. Фотографијата, исто така, ќе биде претставена на официјалната страница за туризам во Шведска, Полска, Данска, Австрија, Норвешка, Финска, Чешка, Грција, Унгарија, Израел, Србија, Словачка и Турција.

Победниците во секоја категорија ќе добијат Huawei MateBook 13, Watch GT, Huawei P30 Pro, 2.000 евра и ваучер од 250 долари за Trip Advisor. Второпласираните во различни категории ќе добијат Huawei P30 Pro, а оние на трето место - Huawei P30.

Победникот во категоријата „Награда од публиката" ќе добие Watch GT и Huawei P30 Pro.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе