Според премиерот

Можнo e Владата во вторник да пресече за рудникот Иловица

Ако сѐ биде завршено можно е овој вторник да се донесе одлуката за рудникот Иловица. Сѐ зависи од правно формалниот аспект на процедурите низ помошните владини тела, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање кога Владата ќе донесе одлука за рудникот Иловица.

Одлуката треба да ја донесе Владата, рече Заев, но не сакаше да ја коментира самата одлука, затоа што, како што рече, ќе ја образложи со сите детали.

„Знаат и граѓаните и концесионерите правно формалните можности не се исполнети“, рече Заев.

Деновиве активисти од Струмичкиот регион организираа протести против испитувањата што ги прави компанијата „Еуромакс“ на планината Огражден. Претставниците на неколку граѓански здруженија велат дека концесијата за рудникот за бакар е веќе одамна истечена.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе