Малите тајни на големите пица мајстори

Богата содржина и крцкаво тесто и неодолив мирис, тоа ја прави пицата омиленото јадење насекаде. Иако покрај основните состојки брашно, квасец, вода, масло и сол за тестото и составот по избор и вкус, правењето вкусна пица крие неколку тајни.

Најважно од сè во правењето совршена пица е подготовката на тестото. Навидум подготовката и состојките за правење на тестото изгледаат лесно, но големите пица мајстори кријат по некоја тајна.

Пица мајсторите советуваат прво да се одредат количините на секоја состојка односно да се користи. Следното клучно за подготовка на совршена пица е тестото. Односно, најголемата тајна на секој пица мајстор е во брашното како основна состојка која ги држи сите други состојки заедно. Изборот на брашно за пица може да ја направи совршена и со незаборавен вкус.

Со брашно наменето и создадено за пица, никогаш нема да направите погрешен избор.

Жито лукс, создаде брашно за пица кое е совршено за подготовка на ферментирано тесто. Лесно за размесување и обликување, се растегнува и не се лепи, брашното за пица од Жито лукс е тајната до совршената дома приготвена пица.

 

Воедно, ова е прв ваков производ на нашиот пазар кое е создадено следејќи ги желбите и преференциите на потрошувачите, а е одлично за подготовка на секаков вид печива од ферментирано тесто.

 

Понатаму следи одбирање состојки за самата пица. Големите пица мајстори откриваат дека една од малите тајни во правењето на вкусна пица е користењето на свеж доматен сос. Во време од годината кога доматите се недостапни, одлична замена се конзервирани домати, изблендирани со 10гр сол и 10гр маслиново масло. Тајната на вкусната пица се крие и во користење најмногу 5 состојки. На овој начин, пицата ќе остане свежа и нема да се распадне од тежината на состојките.

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе